Definicja apartamentu

Co odgrywa kluczową rolę w zakwalifikowaniu oferty do segmentu luksusowych apartamentów?

Mała przejrzystość segmentu luksusowych apartamentów i często błędne postrzeganie tego rynku, stworzyło konieczność precyzyjnego określenia definicji prawdziwie luksusowego apartamentu. Usystematyzowanie cech, jakie powinien posiadać dany lokal aby zasługiwać na to miano, pozwoli na zwiększenie świadomości uczestników rynku nieruchomości i wyraźne oddzielenie segmentu apartamentów od mieszkań o podwyższonym standardzie. Serwis luksusowemieszkania.pl prezentuje oferty najwyższej jakości, które zostały przeanalizowane i są rekomendowane jako najlepsze w swojej klasie.

Poniżej przedstawiamy zasady jakie odgrywają kluczową rolę w zakwalifikowaniu danej oferty do segmentu luksusowych apartamentów.

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie powinien spełniać lokal mieszkalny, aby mógł zostać nazwany apartamentem jest jego odpowiedni rozkład. W apartamencie powinny się znaleźć co najmniej następujące pomieszczenia: kuchnia, salon (lub salon połączony z kuchnią), główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, gabinet/pokój gościnny/druga sypialnia, łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni. Konieczność zaprojektowania wygodnych, ustawnych pomieszczeń oraz ich odpowiedni rozkład z wyraźnym podziałem na część dzienną (dostępną także dla gości) i nocną (zapewniającą mieszkańcom pełną prywatność), pozwala na określenie minimalnej powierzchni luksusowego lokalu na poziomie około 100 m2. W szczególnych przypadkach analitycy mogą dopuścić uznanie za apartament mieszkania o nieco mniejszej powierzchni, np. 95 m2, pod warunkiem jednak, że jego funkcjonalność oraz pozostałe kryteria pozostaną zachowane. Spotykane często na rynku określenie apartamentu w odniesieniu do 50- czy nawet 30-metrowych mieszkań, jest już wyraźnym nadużyciem.

Luksusowy Apartament - kuchnia
Luksusowy Apartament - łazienka
Luksusowy Apartament - sypialnia
Luksusowy Apartament - taras

Istnieją również liczne wymagania, jakie powinien spełniać budynek, aby znajdujące się w nim mieszkania mogły zasługiwać na miano prawdziwych apartamentów. Wśród najważniejszych aspektów wymienić należy: występowanie w budynku windy (również w przypadkach, gdy nie jest ona wymagana przepisami prawa), garaż podziemny, ochrona, recepcja w budynku lub na osiedlu, wysoki standard wykończenia oraz bliskość infrastruktury usługowej.

Poza zapewnieniem odpowiedniego standardu budynku apartamentowego, istnieją również pewne wymagania, które powinny zostać spełnione przez konkretny lokal mieszkalny, aby mógł zostać uznany za luksusowy apartament. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: wysoki standard wykończenia, instalację klimatyzacyjną, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, minimalną wysokość na poziomie 2,9 m oraz zabezpieczenie przed hałasem.

Aby lokal mieszkalny mógł być nazwany apartamentem, powinien spełniać następujące warunki, określające minimalne wymagania:

Rozkład mieszkania:

 • kuchnia,
 • salon lub salon połączony z kuchnią,
 • główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby,
 • gabinet/pokój gościnny/druga sypialnia,
 • łazienka do części dziennej plus łazienka do każdej następnej sypialni,
 • pralnia/pomieszczenie gospodarcze,
 • prawidłowy rozkład mieszkania - wydzielenie części dziennej i nocnej,
 • w/w wymogi oznaczają, że musi to być mieszkanie min. trzypokojowe.
Luksusowy Apartament - rozkład pomieszczeń

Powierzchnia mieszkania:

 • Minimalna powierzchnia apartamentu min. 100 m2, co wynika z układu funkcjonalnego w/w pomieszczeń (w szczególnych przypadkach dopuszcza się dopuszczenie lokalu o mniejszej powierzchni, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymaganych kryteriów).

Charakterystyka budynku:

 • winda w budynku,
 • garaż podziemny,
 • teren osiedla strzeżony, recepcja w budynku lub na osiedlu, ochrona,
 • wysoki standard wykończenia części wspólnych.

Charakterystyka mieszkania:

 • zabezpieczenie przed hałasem – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U Nr 75, poz. 690 z 2002 r.) oraz polską normą PN 87/B-02151/02, dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniu mieszkalnym w ciągu dnia nie powinien przekroczyć 40 dB, a w nocy – 30 dB,
 • centralna instalacja klimatyzacyjna,
 • wysoki standard wykończenia,
 • odpowiednie doświetlenie światłem dziennym,
 • wysokość – min. 2,9 metra.

Znajdź apartamenty w najlepszych lokalizacjach

zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.